The Week in Bites | 14 October 2018


Wildflowers in Perth

This week at Fine Dining Lovers we kicked things off with a special tour of Perth in Western Australia.

This scenic seaside town is full of indigenous Australian products and we explored its beaches and dunes with Dr. Richard Walley and chef Jed Gerrard. The food we foraged was used to prepare a special meal.

It was a superb experience that everyone should have at least once in their lifetime.

Read all about it.

China’s Dried Seafood

Much is known about Chinese food in the West but the country’s dried seafood still remains a mystery to many.

This week we explored the many different varieties of Chinese dried seafood and their uses. Delicacies abound, including the much-coveted shark’s fin.

Discover more here.

In the blog

This week in the blog we brought you news of Massimo Bottura opening a restaurant in America, the Queen of England looking to hire a sous chef, tips on cooking acorn squash, and more.Source link

16 Comments

  1. Cami Halısı Nedir? Cami Halısı Nasıl Üretilir? Büyük bir çoğunluğu Müslüman bir toplumdan oluşan ülkemizde her tarafta farklı büyüklüklerde mescitler ve camiler bulunmaktadır. Toplu olarak kullanılan bu ibadethanelerin en büyük sorunu genellikle hijyen ve temizliktir. Özellikle ayakkabıların çıkarılarak çoraplarla veya çorapsız olarak girilip kullanıma sokulmakta olan camilerin yer kaplamalarında tercih edilecek olan halıların hassasiyetle üretilmesi gerekmektedir. Bu noktada devreye girmekte olan Sönmez Halı, çok uzun zamandır camiler için birbirinden farklı tarzlarda ve ebatlarda halı imalatı yapmaktadır.

  2. Pingback: 1southern
  3. After all, what a great site and informative posts, I will upload inbound link – bookmark this web site? Regards, Reader. Metropol Halı Karaca Halı Öztekin ve Selçuklu Halı Cami Halısı ve Cami Halıları Türkiye’nin En Büyük Cami Halısı Fabrikasıyız…

Leave a Comment

Your email address will not be published.